Megtakarítás, befektetés

Neked volt iskolai Takarékbélyeg gyűjteményed?


Nekem igen, de nem emlékszem mire költöttem akkor megtakarított pénzemet. Még valahol egy félben hagyott meg is van valahol, amelyet, amikor megtaláltam, jót mosolyogtam.

Akkoriban ez bevett szokás volt, s talán ezáltal egy kicsit tudatosabbak lettünk gyermekfejjel.

De volt perselyünk, amely egy házat szimbolizált, s kutya nyelvére helyezve tudtuk gyűjteni forintjainkat.

Nem volt bankszámlánk, bankkártyánk, nem fizettünk okos telefonnal, szüleink is inkább takarékbetétkönyvben gyűjtögették a pénzt a közös családi célokra, vagy éppen a mi taníttatásunkra, esküvőnkre.

Édesanyámnak ezen kívül volt még egy szokása. Imádott olvasni, rengeteg könyvünk volt és van is otthon. Az ő biztonságosnak ítélt befektetési alapja egy-egy Moldova könyv volt, ahol megfelelő portfóliót talált egy-egy oldalon és abban helyezte el az éppen aktuális címletet. Tudod, hogy megörült, amikor megtalálta? Mert ebben éppen az volt a lényeg, hogy eltegye a pénztárcájából, nehogy elköltse, azért persze számontartva, hogy ha szükség van rá, kéznél legyen. Ám amikor éppen csak olvasni támadt kedve, akkor meglepetésként érte, ha rátalált az aranytartalékra. Máskor alapváltást hajtott végre és az adott címlet a Petőfi összesben talált helyet.

Mit tanultam én mindebből és mi az üzenete?

  • Ne költs el mindent, még ha kevés is a jövedelmed. (S hidd el, nem volt nagy jövedelemmel bíró családi kasszánk.)
  • Amit nem költesz el, tedd félre későbbi céljaid érdekében, vagy csak általános aranytartalékként.
  • Add át ezt a szemléletet gyermekeidnek is!

Mi az, ami felülvizsgálatra szorul ebből a gyakorlatból?

Egy-egy szépirodalmi mű, vagy éppen Új Magyar Lexikon, de még a párnád alatti hely sem megfelelő, hogy ott gyűjtögess. Egyrészt mert nem értékálló, másrészt még mindig nagyon kéznél van, s nagy lehet a kísértés…

Milyen megoldások vannak manapság? Megosztom majd veled! Addig is ha kérdésed van, keress bizalommal!

Címkék: